Prof. Turska-Kawa: wśród głosujących będzie coraz więcej seniorów; to wyzwanie

W serwisie Nauka w Polsce ukazała się artykuł Prof. Agnieszki Turskiej- Kawy.

W konsekwencji starzenia się społeczeństw na świecie wśród osób głosujących systematycznie rośnie odsetek tzw. grey voters, czyli wyborców po 65. roku życia. To wyzwanie, które może mieć znaczący wpływ w płaszczyźnie wyborów politycznych – zwraca uwagę politolożka i psycholożka prof. Agnieszka Turska-Kawa.

„W 2018 r. po raz pierwszy w historii osoby w wieku powyżej 65 lat przewyższały liczebnie dzieci poniżej piątego roku życia. Badania i prognozy wyraźnie ukazują, że proces starzenia się społeczeństw będzie postępował. Analizy Światowej Organizacji Zdrowia sugerują, że wielkość segmentu osób w wieku powyżej 60 lat do roku 2050 podwoi się” – mówi prof. Agnieszka Turska-Kawa z Uniwersytetu Śląskiego. Kieruje ona badaniami „Polscy +Grey Voters+. Wpływ zmian demograficznych na rynek wyborczy w Polsce”.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem: Czytaj całość